Nekretnina koju ste naslijedili može biti knjižno ili izvanknjižno vlasništvo prijašnjeg vlasnika.
Knjižno vlasništvo
Knjižno vlasništvo znači da je nekretnina upisana u zemljišnu knjigu na prijašnjeg vlasnika. Za to vam kao dokaz služi izvadak iz zemljišne knjige. Tada ćete se provedbom rješenja o nasljeđivanju vi upisati kao vlasnik ili suvlasnik na nekretnine navedene u rješenju o nasljeđivanju, naravno u definiranom omjeru.
Kako bi uživali bezbrižno u svom nasljedstvu ili nekretninu želite prodati nakon provedbe rješenja o nasljeđivanju potrebno je utvrditi sljedeće:
- Jesu li upisani svi objekti koji postoje na zemljištu?
- Jesu li objekti sagrađeni legalno i dali postoje sve dozvole za objekte?
- Je li nekretnina prema broju katastarske čestice, površine i načinu uporabe na jednak način upisana u katastru i zemljišnoj knjizi?
Ako je koji odgovor negativan, potrebno je provesti odgovarajuće postupke kao i usklađenje katastra i zemljišne knjige pa angažirajte geodeta da vam to riješi. O tome smo više pisali u blogu Nekoliko savjeta za svakog vlasnika nekretnine u RH.
Izvanknjižno vlasništvo
Izvanknjižno vlasništvo znači da nekretnina koju ste naslijedili nije upisana u zemljišnu knjigu na prijašnjeg vlasnika (npr. posjedovni list iz katastra glasi na vlasnika ali zemljišno knjižni izvadak ne ili nije upisan kao vlasnik niti u katastru niti u zemljišnoj knjizi). U tom slučaju nećete se moći direktno upisati kao vlasnik u zemljišnu knjigu temeljem rješenja o nasljeđivanju. Morate pokrenuti pojedinačni ispravni postupak ili podnijeti tužbu radi utvrđenja prava vlasništva
Pojedinačni ispravni postupak
-
- Zahtjev (prijedlog) za pokretanje pojedinačnog ispravnog postupka podnosite vi ako za to postoji tzv. opravdani razlog.
- Opravdani razlog za vođenje pojedinačnog ispravnog postupka postoji ako posjedujete ispravu kojom se može učiniti vjerojatnim da vam pripada pravo koje nije u vašu korist upisano i radi čijeg bi upisa trebalo ispraviti određene zemljišnoknjižne upise – Vaš opravdani razlog (isprava) je rješenje o nasljeđivanju.
- Prijedlog se podnosi nadležnom zemljišnoknjižnom odjelu općinskog suda kome nekretnina pripada.
- Tek nakon provedbe postupka sud donosi rješenje na temelju kojeg se možete uknjižiti kao vlasnik naslijeđene nekretnine.
Tužba radi utvrđenja prava vlasništva
-
-
- Tužba se podnosi na nekretninama koje su u posjedovnom listu glasile na osobu čiji ste nasljednik
- Tužba se podnosi protiv svih onih koji su u zemljišnim knjigama prema zemljišno-knjižnim izvacima upisani kao vlasnici na predmetnim česticama.
-
Koji ćete od ova dva postupka koristiti radi usklađivanja pravnog i stvarnog stanja u zemljišnim knjigama ovisi isključivo o praksi, odnosno načinu rada mjesno nadležnog suda. Za oba slučaja obavezno angažirajte odvjetnika.
Ako ste jedini vlasnik naslijeđene nekretnine onda ste sretnik, pa čak i ako ste suvlasnik u polovini.
Dobro je ako ste u trećini i četvrtini.
Sve dalje je borba.
Ako vam se ništa od toga ne da raditi samostalno javite se da vam pomognemo!
Moj mail je blazenka.micevic@agrodet.hr
Vidimo se,
Blaženka